3,5 yaşındaki oğlum çok hırçın

3,5 yaşındaki oğlum/kızım çok hırçın

     Bu yakınmaları çok duyuyoruz. okuyucularımız genellikle 2.5 – 4 yaş arasındaki çocukları için çocuğum çok öfkeli, kızgın, söz dinlemiyor gibi cümleler kuruyorlar. Herşeyden önce bunun geçici bir süreç olduğunun altını çizelim. ancak bu süreç doğru davranışlarla atlatılamazsa davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.  Çocuklar 3 yaşından sonra benliklerini keşfederler ve kendilerini birey olarak hissedecekleri şeyler yapmak isterler. Sütü kendisi doldurmak isteyebilir. Siz dökeceğinden endişe ederek doldurmasına izin vermezseniz kıyamet kopar ve sürekli ağlayabilir. başka bir kaba koymasını isteseniz de reddeder. Çünkü sütü sizin gibi koyabileceğini hem kendine hem size ispatlamak istiyordur. sütü koyduktan sonra bak yaptım işte! diyebilir. Bu örnekten yola çıkarak bazı tavsiyelerde bulunacağız.

4 yaş hırçın çocuk

4 yaş hırçın çocuk

Onunla mücadele etmeyin!

Çocuklar tüm mücadeleleri kazanırlar. onunla çekişmeyin anlaşma yoluna gidin. yapmak istediği şey açık ve net şekilde onun için zararlı ise  o işin yapılmayacağını kısa ve net cümlelerle anlatın ardından onun ilgisini çekecek başka bir şey önerin. aksi halde çok ağlayarak size vurarak istediğini elde etmeye çalışacaktır.

Seçim şansı tanıyın

Çocuklar seçmeyi severler siz de zor durumlarda ona birden fazla seçenek sunun. o muhtemelen hiçbirini istemeyecektyir. ısrarcı olmayın olayın üzerinde durmayın ve inatlaşmayın onun yerine seçeneklerin özelliklerini anlatın

Ona vakit ayırın

Elinizde telefonla ya da tv karşısında onunla oyun oynamanız hiç bir işe yaramaz. ona kendinizi verin ve bebeğinizi tatmin olsun.

Fiziksel aktiviteler

Özellikle erkek çocukları fiziksel aktivitelerle yorulmalıdır. aksi halde evde terör estirebilir. mümkün olduğunca dışarı çıkarın. evde hareket edebileceği oyunlar oynamasını sağlayın.

Kuralları net şekilde uygulayın

kuralları uygulamak zor olacaktır. ve vaktinizi alacaktır. ancak bu seferlik olmaz derseniz o kural sürekli esnetilebilir şeklinde bir algı oluşacaktır ve her seferinde çocuk o kuralı esnetmeye çalışacaktır. Bu yüzden kuralları uygularken tavizsiz olun

Ben dili kullanın

onu suçlamayın sadece yaptığının siz üzdüğünü söyleyin. aksi halde suçluluk duygusuna sahip bir çocuk büyütmüş olursunuz.

Aranızda duygusal bağı güçlendirin

ona sık sık onu sevdiğinizi söyleyin sık sık kucaklayın birlikte vakit geçirin aranızdaki bağı güçlendirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir