Bebek bakımı hıçkırık tutması Hıçkırık nasıl geçer

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer

Bebeklerin Hıçkırması, bebeklerde hışkırığa çözüm, bebekler neden hıçkırır, bebeklerde hıçkırık tutması ile ilgili bir yazı okuyacaksınız

Yeni doğan bebeklerde görülen en sık olaylardan birisi hıçkırıktır. Bu durum genelde aileleri telaşlandırır,halbuki bu olayda telaşlanacak bir durum söz konusu değildir.Bebeklerde görülen hıçkırık olayı bebeğinizin gelişmesinin bir göstergesidir.Hıçkıran bir çocuğun özellikle sindirim sistemi başta olmak üzere vücudunun sorunsuz bir şekilde çalıştığını anlayabilirsiniz. Genelde yemek sonrası olan bu hıçkırık çocuğunuzun doyduğunun bir göstergesidir.Ayrıca bebeklerde mide büyümeye başladıkça ve sinirlerde dolayısıyla uyarıldıkça hıçkırık olabilir.

Bebeklerde hıçkırığın belirli bir zamanı yoktur.Yani bazen yemek yerken bazen çocuğunuzu emzirirken biranda ortaya çıkabilir.Çocuğunuza hıçkırık durumunda hiçbir besin maddesi ve hareket yapmayın.Zamanla kendiliğinden geçen bir olaydır.Eğerki uzun bir süre geçmezse hıçkırık bebeğinizin yutkunmasını sağlayın.Böylelikle hıçkırığı geçirtmiş olursun.Ek olarak bir miktar anne sütünün de hıçkırığı geçirici etken yarattığı bilinmektedir.

Hızlı yemek yiyen bebeklerde daha çok görülebilir bu olay.Böyle durumlarda çocuğunuzu dik durumda tutup sırtını biraz ovalamanız yeterlidir.Eğer işe yaramazsa bebeğinizi yatırıp sırtını yavaşça ovun.Daha sonra bir bardak suyun içine birkaç damla limon suyu damlatarak çocuğunuza verin.Bununda çocuğunuzdan hıçkırığı geçirdiğini görebilirsiniz. Hıçkırık olaylarında telaşlanıp herhangi bir tıbbi müdahele için çocuğunuzu bir yere götürmeyin.
Yani kısacası kulaktan duyma bilgilere inanıp çocuğunuzun hapşırmasına panik olmayın. Çocuğunuzun büyümesi ve gelişimi için bu gayet normal ve doğal bir olaydır. Kendiliğinden kısa sürede geçecek olan normal bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir