Bebekler Anne ve Babayı Ne Zaman Tanır

Bebekler Anne ve Babayı Ne Zaman Tanır?

                Yeni doğan bebeklerin anneleri ile olan ilişkileri zaten anne karnından itibaren başlamaktadır. Bu nedenle yeni doğan bir bebeğin annesini tanıma, ona alışma süreci günlerle bahsedilecek kadar kısadır. Zaten bu durumun farklı olması, bebeğin annesini ayırt edememesi, kokusuna alışmamış olması annenin bebeğini emzirmesinde problemler yaşamasına neden olacaktır. Annenin bebeğini emzirmede problem yaşamaması için kendi kokusuna bebeğini hiç zaman kaybetmeden alıştırmaya çalışması yerinde bir davranış olacaktır. Bebeğin anneye alışması, onu ayırt ederek emzirmede problem yaşatmaması için dikkat edilmesi gereken birkaç nokta

vardır. Bu noktalar arasında doğumdan hemen sonra bebeğin üzerine kıyafet giydirilmeden annenin kucağına verilmesinin gerekliliğini ve bir süre bebeğin uyurken annenin odasında olması gerekliliğini sıralayabiliriz.

                Yeni doğan bebeklerin babaları tanıma ve onları diğer erkeklerden ayırt etme süreci ise biraz daha zaman almaktadır. Yapılan araştırmalar yeni doğan bir bebeğin ortalama olarak 2 haftalıkken babasının sesini diğer erkeklerden ayırt edebildiğini ortaya koymuştur. Yeni doğan bebek dört haftalık olduğunda ise anne ve babasına iyice alışacak, diğer insanlara yapmadığı hareketleri anne ve babasına yapmaya başlayacaktır. Bebek dört haftalık olduğundan anne ve baba bebeğin yaptığı hareketlerden kendilerini diğer insanlardan ayırt edebildiğini rahatlıkla anlayacaklardır. Dört haftanın sonrasında babasının sesini diğer seslerden ayırt edebilen bebeğin bu sesi duyduğunda duruş şeklinin ve bakışlarının değiştiğini gözlemleyebiliriz. Bu durum bebeklerin babalarından oyun oynamayı beklediklerini gösteriyor demek yanlış olmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir