bebekler burnunu neden kaşır

Bebeklerdeki burun kaşıntısının nedenleri

Bebekler bazen burunları ile oynayabilir.  1 yaşından küçük bebeklerde burun kaşıntısının nedeni daha zor anlaşılır. Çünkü 1 yaşından sonra bebekler az da olsa rahatsızlıklarını belli ederler. Bir yaşından önce (3 aylık, 5 aylık 8 aylık vb ) bebekler çeşitli nedenlerden dolayı burunlarını kaşımak isterler.

Bebeklerde Burun kaşıntısı Neden olur

Bazen burunlarını yastığa sürterler burun kaşıntıların nedenlerine baktığımızda burun tıkanıklığı burun girişindeki kabuklanma ve burun deliklerinin tahriş olması ilk karşımıza çıkan etkenlerdir. Bunun dışında bebeklerde geniz et de burunla ilgili sıkıntıların ortay açıkmasına neden olabilir. Ancak burun kaşıntılarının en önemli sebebi tahrişler ve burun tıkanıklığıdır. burun tahrişleri için kremler kullanılabilir.

Bebeğinizin burun deliklerinde kızarıklık varsa burun deliklerinin iç kısmı hafif şişmişse burun tahrişinden söz edebiliriz. ancak böyle bir durum gözlemiyorsanız bebeğinizin nefes alışverişlerini kontrol etmeniz gerekir. Böylece burun tıkanıklığı olup olmadığını da anlamış olursunuz.  Eğer burun tıkanıklığı varsa bebeğinizin burnunu serum fizyolojik adı verilen

bebek burun kaşıntısı

bebek burun kaşıntısı

flakonlardan kullanabilirsiniz. eczanelerde 15 20 lira civarında bir fiyatla satılır. ya da okyanus suyu alabilirsiniz. eğer Bebeklerde burun tıkanıklığına evde çözüm bulmak istiyorsanız kaynatılmış, ılımış suya tuz atarak erimesini sağlayın bu tuzlu suyu bebeğinizin burnuna verin bunun için aparatlar kullanabilirsiniz.  Ya da annelerin nefesini içine çekerek kullandıkları bir aparat bulunmakta bu aparat ile de bebeğinizin burnunun içindekileri alabilirsiniz. Bunun haricinde doktorunuza danışmadan bebeğinizin burnu içine çeşitli bitki suları vb damlatmayınız.  Bebeğinizin burnunun nemli kalması gece tıkanmalarının da önüne geçecektir. Özellikle geceleri bebeğinizin uyuduğu odada kalorifer üzerine ıslak havlu ya da bir tas su koyabilirsiniz. bu odanın neminin artmasına neden olacak ve bebeğinizin genzi nemli kalacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir