Bebekler Kafasını Neden Sallar

Bebekler  Kafasını  Neden Sallar?

İnsanlar nörolojik gelişimleri anne karnında tamamlamadan doğarlar. Beyin, sinir ve kas gelişimi tamamlanmadan doğan insanoğlu dış uyaranların etkisi ile gelişimini tamamlar. Bebekler ilk doğduklarında belirli içgüdüsel davranışlar sergilerler. Örneğin eline parmağınızı verdiğinizde sıkıca yakalarlar , ağzına elinizi götürdüğünüzde emme refleksi ile hemen emerler ve kollar ve bacaklar ise katlanmış bir pozisyonda dururlar. Bu davranışlar doktorlar tarafından bebeğin sağlıklı olduğuna işaret olarak kabul edilir.

Bebekler günlük yaşantılarının ilk zamanlarında %80 – 90 uykuda geçirirler . Uyku bebek büyümesinde Growth hormon – büyüme hormonu denilen hormonun salınımı açısından önemlidir. Bebeklerin tüm davranışları içgüdüseldir ve her davranışın mutlaka bir anlamı vardır.

Bebeğim sürekli kafasını sallıyor ve anlamsız hareketler yapıyor.

Evet bebekler bu şekilde salınım hareketleri yaparlar . Bu gözlerin ve kulak iç sıvısının sürekli hareketini sağlayarak beyni düzenli olarak uyarır. Sinirsel ve beyinsel gelişimi hızlandırır. Bu nedenle bebeklerin kafasını sallaması doğal bir harekettir. Denge sistemi vücutta beyincik – cerebellum – ve kulak iç sıvısı – vestibüler sistem- ile sağlanır. Bebeklerin kafalarını sallaması sırasında iç kulak sıvısı hareket eder ve beyne uyarılar gönderir. Sık gönderilen uyarılar sinirlerin ileti kılıflarının gelişmesi için önemlidir.

Bebeklerin sallanarak uyutulması – sakinleştirilmesi

Bebeklerin huzursuzlandığı zamanlarda annelerin sallayarak sakinleştirmesi yada sallayarak uyutması da aynı şekilde bu uyarı artışına neden olur. Gözleri sürekli bir noktaya bakmayan bebek bu görüntü karmaşasından haz alır ve uyku eğilimleri artar.

Beyincik – Cerebellum Gelişimi

Beyin tabanında yer alan cerebellum dengemizi sağlayan primer yapıdır. Doğum ile gelişimi hızlanır ve yürüme işlevi ile dengenin pekişme evresi başlar. Aslında bebekler doğduğunda yürüyebilmek için yeterli kas gücüne zaten sahiptirler. Ancak nörolojik gelişimleri tamamlanmadığı için yürüymezler. Çocukluk çağında geçirilen enfeksiyonlar , travmalar, psikolojik stresler , konjenital nörolojik gelişim bozuklukları yürüme yaşının ileri sarkmasına neden olabilir. Bu nedenle yürüme ve denge işlevi için beyincik gelişimi de son derece önemlidir.

Bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir