Bebekler Ne Yerler

Bebeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bebeklerin beslenmesi sanıldığı kadar basit değildir. Bebeklerin beslenmesinin bilgi ve tecrübe gerektirdiği bilinerek konu hakkında uzman olan kişilerin görüşleri alınmalı, bebeğin kaç aylık olduğu da göz önüne alınarak beslenme şekilleri belirlenmelidir. Bebeklerin beslenmesinde tüketilecek olan besinlerin bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişken olabileceği bilinmelidir. Ayrıca bebeğin beslenmesinde özellikle 1 yaşına kadar tüketilmesi sakıncalı olan gıdalar vardır ki bunlar hakkında bilgi sahibi olunarak tüketimden kaçılması sağlık açısından son derece avantajlı olacaktır.

Bebeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta anne sütü kullanımının aksatılmadan gerçekleştirilmesidir. Özellikle 1 yaşına kadar bebeklere verilecek olan anne sütü harici inek sütünün yararının olabileceği düşünülse de uzmanların açıklamaları bunun tam tersini ortaya koymaktadır. Bu nedenle özellikle bebek 1 yaşına gelene kadar beslenmesinde anne sütü haricinde hayvan sütü tercih edilmemelidir. Bebeklerin 1 yaşına kadar inek sütü tüketmesinin zararı gelişme sürecinin henüz başlıyor olmasından kaynaklanmaktadır. İnek sütünün içeriğinde bulunan bol miktarda protein gelişmiş bir birey için yararlı olsa da henüz bağırsakları yeni gelişmekte olan bebek için zararlıdır. Özellikle çocukların tüketmekten kaçındıkları, anne ve babaların da çocuklarının tüketmeleri için türlü yöntemleri denediği bal da bebeklerin 1 yaşına kadar tüketmemesi gereken besin maddeleri arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalar bal içerisinde üreyen bir mikrobun henüz gelişmekte olan bebeğin solunum sisteminde veya bağırsaklarında problem oluşmasına neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum 1 yaşına kadar olan bebeklerin bünyelerinin daha büyük bireylere oranla daha duyarlı olmalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bebeğin anne veya babasında polene karşı alerjik bir durumun olması halinde bebeğe bir yaşından sonra da bal yedirilmesi konusunda dikkatli olunmalıdır. Bunların haricinde uzmanlar tarafından bebeklerde 1 yaşına kadar yumurtaların beyazının, çayın ve katı yağların tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

0/4 Ay Bebek Beslenmesi

Yeni doğan bebeklerde 0 – 4 ay arasında bebek her acıktığında ve her ağladığında anne sütü verilmesi beslenme alışkanlıklarının oluşturulması açısından avantaj sağlayacaktır. Fakat bazı durumlarda anne yeni doğum yapmış olsa da çeşitli nedenlere bağlı olarak sütü olmayabilir veya ihtiyaç için yeterli gelmeyebilir. Bu gibi durumlarda uzmanların önereceği anne sütüne yakın olan biberon maması tercih edilebilir.

4 – 6 ay  Bebek Beslenmesi

4 – 6 ay arasında olan bebeğin beslenmesinde ise bebek anne sütünü tüketmeye devam ettikçe anne bebeğin beslenme alışkanlığına bu doğrultuda yön vermeye özen göstermelidir. Bu dönemde anne sütünün yanında mama tüketimi de sağlanabilirken yarı sıvı pürelerin verilmesine de başlanabilmektedir. 4 – 6 ay arasında bebeklerin beslenmesi sırasında çeşitli nedenlere bağlı olarak anne sütünün yetersiz geldiği durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda bebeğin beslenmesi için gün içerisinde 3 – 4 öğün 2 numara devam maması kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bebeğin beslenmesinde 4 – 6 ay, gıdalar arası geçiş sürecinin yaşandığı zaman dilimi olduğu için farklı bir öneme sahiptir. Bebeğin beslenmesinde gıdalar arasında geçişin kolaylaşması için kaşık maması kullanılması bu dönemde gerçekleşmektedir. Kaşık mamalarının genellikle pirinçle yapıldığı gözlenirken tahılla veya sütle de hazırlanabilmektedir. İlk olarak ayran kıvamında hazırlanıp bebeğe günde 3 – 4 çay kaşığını geçmeyecek şekilde verilen kaşık mamalarının gün geçtikçe veriliş miktarı arttırılır ve bir hafta gibi bir süre sonunda da ayrana benzetilen kıvamı boza kıvamında yapılmaya başlanır.

Gıdalar arası geçiş sürecinin bebeğin sağlığında problem yaratmaması için kaşık maması kullanılmasından 2 hafta sonrasında ise bebeğe meyve suyu verilmeye başlanabilir. Meyve suyu seçiminde meyvenin bulunulan mevsim şartlarına uygun olmasına ve taze sıkılarak kullanılmasına dikkat edilmelidir. Meyve suyu tüketimi de yaklaşık olarak 2 hafta kadar sürdürülebilmektedir. Başlangıçta miktar olarak 1 – 2 tatlı kaşığı olan ve sadece sıkılarak verilen meyve suyu bir süre sonra püre olarak da verilmeye başlanabilir. Meyve suyu tüketiminin başlamasından 1 – 2 hafta sonra da bebeğin beslenmesinde sebze çorbasından yararlanılabilir. Sebze çorbasından 1 – 2 hafta sonrasında ise genellikle akşam öğünlerinde muhallebi veya yoğurt tüketilebilmektedir.

7. Ay ve Sonrası Bebek Beslenmesi

Bebeklerin beslenmesinde 7. aydan itibaren anne sütüne devam edilirken ek gıdalar daha aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmaktadır. Bu aydan itibaren ek gıdalara başlanması bebeklerde genellikle problemsiz bir şekilde gerçekleşirken bazı durumlarda sorunlar yaşanabilmektedir. Ek gıdalarda yaşanan sorunların çok büyümemesi için besin maddelerinin tek tek denenmesi ve bebeğin reddettiklerinin üstünde fazla durulmaması, gerekiyorsa ilerleyen haftalarda tekrar denenmesi tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir