Bebekler parmaklarını neden emerler

Bebekler parmaklarını neden emerler?

Bebekler parmaklarını emmeleri 3 ila 4 yaşına kadar normal kabul edilir. Bebekler genelde başparmaklarını nadiren de diğer parmaklarından her hangi birini emerler. Bebekler parmak emme işlemini anne karnında da yaptıkları için bu işlev onların doğalarında var olan bir işlev. Hatta o kadar ki bebekler doğduklarında bileklerinde ve ellerinde kabartılar oluşur. Bu kabartıların anne karnında bebeğin ellerini bileğini emmesinden kaynaklandığı söylenir. Halk arasında şöyle bir inanış da yaygındır; bebeklerin açlıktan dolayı parmaklarını emdikleri düşünülür. Bebeğin parmak emdiğini gören anne bebeğin karnını doyurmaya çalışır. Karnı doyan bebeğin yine parmaklarını emdiğini gören anne oldukça şaşırır. Halbuki şaşırılacak bir şey yoktur, zira, bebeğin parmak emmesinde psikolojik etkenlerde büyük rol oynar.

Parmak emmeye sebep olan psikolojik etmenler nelerdir?

Bebeklerin bazıları uykuları gelince parmak emerler, bazı bebekler ilk dişlerinin çıkmasında ağrıyan damaklarına dokunarak parmak emmeye alışırlar. Bazı bebeklerde aşamadıkları bir zorluk ile karşı karşıya kaldıklarında, ya da yabancı kişiler ile karşılaşınca bazıları da kalabalık ortamlara girince veya heyecanlanınca utandıklarından parmaklarını ağızlarına götürürler. Bu durum 4 yaşına hatta en geç 5 yaşına kadar normal görülebilir.

Parmak emmenin zararları nelerdir?

Beş yaşından sonra parmak emmek ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyecek ve dişlerinin geriye doğru gitmesini sağladığından çene kemiğinin doğal yapısına zarar verecektir. Dişlerin arası açılmaktadır. Çocuk büyüyüp de bu alışkanlıkları terk edince bu bozukluklar düzelir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir