Bebeklerde Boy ve Kilo Gelişimi

Bebeklerde Boy ve Kilo Gelişimi

Gebelik esnasında ve doğumdan sonra anne ve babanın tek istekleri şüphesiz bebeklerinin sağlıklı bir şekilde olmasıdır. Bebeğin sağlıklı olup olmadığı, gelişim sürecini normal olarak devam ettirip ettirmediği çeşitli yöntem ve tetkiklerle takip edilebilmektedir. Bu yöntemlerden birisi de sıkça başvurulan bebeğin boy – kilo uyumu ve baş çevresinin genişliğinin hesaplanmasıdır. Doğum sonrasında bebeğin baş çevresinin genişliği, boy ve kilo uyumu anne ve baba tarafından düzenli olarak takip edilebileceği gibi doktor tarafından da bir kıstas olarak alınmaktadır.

Doğumdan sonra hastaneden taburcu olurken anne ve babaya verilen bebek kontrol defteri bebeğin gelişimi ile ilgili bilgilerin işlenebileceği bir defterdir. Bu defter içerisinde yer alan yönergelere bakarak bebeğin belirli zaman aralıklarla baş çevresinin genişliğinin yazılması, boyunun ve kilosunun işlenmesi bebeğin sağlıklı gelişip gelişmediğinin takibi açısından son derece faydalı olacaktır. Bebeğin doğumundan hemen sonra sağlık kontrollerine titizlik gösterilmesi, baş çevresinin, boyunun ve kilosunun her ay takip edilmesi varsa o gün için veya ileride yaşanabilecek herhangi bir sağlık probleminin önüne geçilmesi açısından son derece önemlidir.

Bebeklerde boy ve kilo gelişiminin ilk olarak kız bebeklerde ve erkek bebeklerde farklılıklar gösterebileceği kesinlikle unutulmamalıdır. Doğumdan sonra hemen elde edebileceğiniz dokümanlarda erkek bebeklerin ve kız bebeklerin kaç aylık olduklarına bağlı olarak boylarının, kilolarının ve baş çevrelerinin ne kadar olması gerektiğini yaklaşık olarak gösteren tabloları görebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken ve sizi panik yaptırmaması gereken en önemli nokta bu çizelgelerin yaklaşık değerler vermesi altında veya üstünde olmasının kesinlikle bir sorun olduğunun göstergesi olmayacağının bilinmesidir. Bu durumun ortaya çıkmasında her bebeğin diğerlerinden farklı gelişim süreci yaşaması etkili olmaktadır. Elde ettiğiniz çizelgeleri takip ettiğinizde bebeğinizin gelişiminin ortalamanın altında olması bir sonraki ay aradaki farkı kapatmayacağı anlamına gelmeyeceği için anne ve babanın bu verilere dayanarak bebeklerinin sağlığı hakkında yorum yapmaları pek doğru olmayacaktır. Anne ve babanın yapabileceği en doğru şey elde ettikleri verileri bebek kontrol defterine not alarak doktorun bunları takibini kolaylaştırmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir