Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi

İNEK SÜTÜ ALERJİSİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Anne sütünün içinde bulunan proteinin yapısı, inek sütünün içinde bulunan protein yapısından farklıdır. Bu nedenle anne sütünde hiç bir şekilde karşılaşılmayan alerjik durumlar, inek sütünde karşılaşılabilmektedir. Fakat süte olan bu alerjik durumların sebebi anne sütünden alınan proteinlerin yapısı da olabilmektedir. Annenin yediği besinlerden geçen alerji, çocuğa süt yoluyla geçebilir. Bundan farklı olarak inek sütüne alerjisi olan bir bireyin ailesinden birinde de mutlaka süte alerjik tepki verme durumu gözlemlenmektedir.

Süt Alerjisinin Belirtisi ve Tedavileri

Bebeklerde, besinlere karşı oluşan alerjik tepkiler araştırılmıştır ve bu oranın en yüksek sütte olduğu görülmüştür. Genellikle bebekler 24 ayını doldurduklarında bu alerji durumu da kendiliğinden kaybolur. 3 yaşına gelen çocukların %90’ında bütün belirtiler kaybolmaktadır.

İnek sütü alerjisinin en belirgin belirtileri bebekte egzamaya benzer kızarmaların ve deri dökülmelerin olması, bebeğin sık sık kusması ve bebekte geçmek bilmeyen ishal ve kabız rahatsızlıklarıdır. Bunların dışında bebekte ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir. Böyle bir durumdaki bebek en kısa zamanda bir doktora gösterilmeli ve doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır. Her bebeğin durumuna göre değişik tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bebeğin genel durumunu gören doktorlar ilk olarak belirli teşhisler yaparlar. Sonrasında eğer anne sütünden kaynaklanan bir problem varsa, annenin yediği besinlere dikkat etmesi ile ilgili bir uyarıda bulunulabilir. Gerekirse anneye bir diyet de uygulanır. Genel tedavi yöntemi besinlere dikkat etmek üzerinedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir