Bebeklerde İshal Nasıl Geçer

Bebeklerde İshal

Anne ve babanın bebeklerinin ishal olduğunu anlamaları sanıldığı kadar kolay değildir. Bunun nedeni bebeğin beslenmesini anne sütüyle yapması ve buna bağlı olarak dışkısının normalde sıvı kıvamda olmasıdır. Bebeğin ishal olup olmadığının kolay bir şekilde belirlenebilmesi için anne sütüyle beslenen bebeklerin kakasının nasıl olduğunun bilinmesi faydalı olacaktır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası altın sarısı rengindedir. Altın sarısı renginde olan kaka sıvıktır ve içinde tanecikler bulunmaktadır. Bebeğin birinci ayına erişmesinden sonra anne sütüyle beslenmeye devam etmesine rağmen dışkı; koyulaşmaya ve biraz daha katı hal alarak püre kıvamını almaya başlamasına rağmen asıl renk olarak altın sarısını koruyacaktır.

Bebeklerde ishale neden olan en büyük etmen inek sütüne karşı alerjilerinin olmasıdır. İnek sütü alerjisinin bebekte ishale neden olması için inek sütünün direkt olarak bebeğe veriliyor olmasına gerek yoktur. Kullanılan bebek mamalarının oluşumunda inek sütlerinin kullanıldığı unutulmamalıdır. Mama ile beslenmeyip sadece anne sütüyle beslenmesine rağmen inek sütü alerjisi nedeniyle ishal olan bebekler de görülebilmektedir. Bu durum ise bebeğine süt emziren annenin tükettiği inek sütünün bebekte alerjiye neden olmasından kaynaklanmaktadır. İshale neden olan inek sütü alerjileri genellikle bebeğin cildinin bir bölümünde döküntüye neden olmaktadır. Bebeğin cildinin herhangi bir bölgesinde döküntü görülmesi ve ishal olması; bebeğin inek sütü alerjisine bağlı olarak ishale yakalandığının bir göstergesidir.

Bazı durumlarda da bebek mikrobik ishal olarak adlandırılan ishal türüne yakalanabilmektedir. Fakat bu tür ishalin sadece anne sütüyle beslenip başka ek gıda almayan bebeklerde çok nadir olarak görülmektedir. Fakat anne sütü haricinde beslenmesinde ek mama kullanılan bebeklerde mikrobik ishal görülme riski fazladır. Bu durum her ne kadar kullanılan mamanın son kullanma tarihine dikkat edilip, titizlikle kullanılsa da değişmemektedir. Mamada ambalaj hatası olması, herhangi bir şekilde mamanın hava alması bebeğin mikrobik ishale yakalanma riskini arttıracaktır. Bebeğin mikrobik ishale yakalanma nedenlerinden birisi de bilmeyerek ve istemeyerek de olsa annenin bebeğe mama verişinde hata yapmasından kaynaklanmaktadır. Hazırlanan mamanın bir kısmının tüketilmesinden sonra dışarıda bırakılan mamanın bir süre sonra bebeğe tekrar verilmesi mikrobik ishal riskini arttıracaktır.

Bebekte var olan ishalin inek sütüne bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülüyorsa ishalin önüne geçebilmek için hem annenin hem de bebeğin beslenmesinden inek sütünün tamamen çıkarılması gerekmektedir. İshalin önüne geçebilmek için inek sütüyle beslenme tamamen kesildiğinde çeşitli mamalar ve soya ürünlerinin bebek beslenmesinde kullanılması yerinde bir davranış olacaktır. İnek sütü alerjinin neden olmadığı yani mikrobik ishallerde ise bebeğin dışkısına gerekli tahliller yapılarak ishale neden olan mikrobun cinsi saptanır ve ishalin tedavisi için mikrobun cinsine bağlı olarak çeşitli yöntemlerden yararlanılır. Bazı özel durumlar haricinde bebeklerde ishal tedavisi için ilaç kullanılmamaktadır. Bu özel durumlar ve ishal tedavisinde ilaç kullanılıp kullanılmayacağı hekim tarafından karar verilecek bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir