Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde Kabızlık

Bebeğin kabız olup olmadığının anlaşılabilmesi için öncelik olarak kabızlığın tanımının iyi bilinmesi gerekmektedir. Kabızlık; 2 günden daha seyrek bir şekilde kaka yapılması, bunun katı ve zor bir şekilde yapılması anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda bebek kabız olmamasına rağmen anne

ve baba kendi başlarına yanlış yaparak kabız teşhisi koymakta ve olmayan bir hastalık için tedavi yöntemleri deneyebilmektedirler. Bu durumun 2 – 3 aylık gibi sadece anne sütüyle beslenen ve kakası bir hayli sıvık olan bebeklerde bile görülüyor olması gerçekten konu hakkında bilgisizlikten kaynaklanmaktadır.

Özellikle 2 – 3 aylık bebeklerin çok sık kaka yapmamalarının nedenini kabızlıkla ilişkilendirmek kesinlikle yanlıştır. Bebeklerin bazı durumlarda bu kadar geç kaka yapıyor olmalarının kabızlıkla alakası yoktur. Bu durum bebeklerin bağırsak sistemlerinin henüz yeni gelişiyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bebeğin çok sık kaka yapmıyor, yaptığında da sıvı bir şekilde yapıyor olması bağırsak sisteminin henüz gelişmemiş olmasından, kakasını biriktirerek yapıyor olmasından kaynaklandığı için kabız olma durumu yoktur. Bu durumlarda anne ve babanın kabız teşhisi koyarak, gereksiz tedavi yöntemleri uygulamaları yanlıştır. Bu durumlarda kabızlık teşhisinin koyulması ve buna bağlı olarak tedavi yöntemlerinin denemesi yerine bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırıcı yöntemler denenebilir. Bebeğin karnına ufak hareketlerle baskı uygulamadan masaj yapılması veya kulak temizleme çubuğuyla gereğinden fazla baskı uygulamadan makat bölgesinin uyarılması bebeğin kaka yapmasını kolaylaştırıcı yöntemler olarak sıralanabilmektedir.

Bebeklerde kabızlık anne sütünün haricinde ek gıdaların kullanılmaya başlandığı dönemlerde görülebilmektedir. Bu da bebeğin altıncı ayından sonra ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bebeklerde kabızlığın en büyük nedeni anne sütünün haricinde başlanan ek gıdaların bilinçsiz bir şekilde verilmesidir. Ek gıda olarak bebeğe devamlı olarak kuru gıdalar vermekte bebeğin kabızlık problemi yaşamasına neden olmaktadır. Bebeğe anne sütü haricinde ek gıdalar verilmeye başlandığında sıvı gıdalardaki, sebze ve meyvelerdeki dengeyi iyi kurmak gerekmektedir. Ek gıda verilmesinde yapılacak eksiklikler veya yanlışlıklar bebeğin kabız olmasına neden olabilmektedir. Bebeğin normalden fazla muz veya normalden fazla yoğurt tüketmesini sağlamak ona yarar vermek yerine kabız olmasına neden olabilmektedir. Kabızlığın önüne geçebilmek için bebeğe özellikle 1 yaşına kadar inek sütü verilmemesi tavsiye edilmektedir. Bebeklerde kabızlığın tedavisi için kabuklu elma yedirilebileceği gibi kavun yedirilmesi de sağlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir