Bebeklerde Kafa Ölçüleri

Bebeklerde Kafa Ölçüleri

Bebeklerde büyümenin takibi bebek sağlığının anlaşılması , diyetinin düzenlenmesi açısından son derece önemlidir. Büyüme takipleri genellikle toplum ortalamasının alındığı ve normal sayıldığı yaşa göre kafa çevresi , boy ve kilo değerleri ile çocuğun değerlerinin karşılaştırması ile yapılır. Persentil değerleri denilen bu değerler ile çocuğun değerleri %25, %50 ,%75, %100 değerleri arasında okunur ve takip çizelgelerine kaydedilir.

Bebeklerde kafa çapı ölçümü, çocuğun beyin – zihinsel gelişimi açısından değerli bilgiler verir. Çocuklar doğduklarında kafataslarında  bıngıldak adı verilen kemikleşmemiş boşluklar yer alır. Çocukluk çağında kafa içi basıncını arttıran enfeksiyonlar yada tümörler  normalde bir süre sonra kapanması gereken bu boşlukların kapanmasını geciktirir.  Kafa içi basıncının artması ile kafa ölçülerindeki artış hidrosefali denilen durumda artar.

Beyin içerisindeki boşluklarda beyin omurlik sıvısı BOS adı verilen bir sıcı sürekli dolaşmaktadır. BOS dolaşımda ki bozukluklar ya da yapımındaki artışlara neden olan patolojiler kafa içi basıncıı arttırır ve kafa çapının normalden fazla büyümesine neden olmaktadır.

Bıngıldak doğumun kolay olması ve bebeklerde beyin büyümesi ile kapalı bir kutu olan kafatası büyümesinin eş zamanlı devam etmesini sağlar. Ön fontonel  deki açıklık en son kapanan bıngıldaktır 6 aylıkken kapanma başlar ve 18 aya kadar tamamlanır. Bıngıldakların erken kapanması da beyin büyümesini engeller ve patolojik bir durumdur. Bıngıldağın 4. Aydan önce kapanması beyin gelişimini olumsuz etkiler. Bu nedenle çocuğunuzu ilk 18 ayda mutlaka çocuk doktoru kontrolllerine götürmeniz kafa ölçüleri, boy ve kilo persentillerini takip etmeniz önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir