Bebeklerde Kusma Problemi

Bebeklerde Kusma Problemi

Bulantı ve kusma problemini bir hastalık olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Kusma ve bulantı çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilen olgulardır. Bu nedenle uzmanlar kusmayı bir hastalık olarak değerlendirmek yerine bir bulgu olarak değerlendirmektedir. Kusmanın ortaya çıkmasına başlangıç aşamasında tek bir neden göstermek doğru bir teşhis olmayacaktır.

Bebeklerde kusma probleminin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi olarak görülebileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca bebek çeşitli nedenlere bağlı olarak zehirlendiyse veya bebeğin bulunduğu ortamın havası normalden çok kirliyse kusma görülebilmektedir. Çeşitli enfeksiyonlar özellikle bir yaşına kadar olan bebeklerde sık bir şekilde kusmaya neden olabilmektedir. Bir yaşına kadar bebeklerde kusmaya neden olan enfeksiyonlar arasında boğaz enfeksiyonlarını, solunum yolu enfeksiyonlarını, idrar yolu enfeksiyonlarını ve bağırsak enfeksiyonlarını sıralayabiliriz. Bebeklerde orta kulak enfeksiyonu da kusmaya neden olabilmektedir.

Kusma sıvı kaybına neden olduğu için bebeklerin halsiz düşmelerine ve buna bağlı olarak kilo kaybetmelerine neden olmaktadır. Enfeksiyonların haricinde bağırsakların düğümlenmesi, bağırsaklarda tıkanıklıklar da kusmaya neden olan sorunlar arasında yer almaktadır. Doğuşsal metabolik hastalıklar ve beyin kanaması, menenjit gibi rahatsızlıklar da bebeklerde kendisini kusma olarak gösterebilmektedir. Saydığımız kusmaya neden olan sorunların teşhisi mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Uzman hekimler bir bulgu olarak gördükleri kusmanın şekline göre bebekte var olan rahatsızlığın teşhisini ve tedavi yöntemlerini kolaylıkla saptayabilirler. Buna örnek olarak bebekte meydana gelen kusmanın kanlı olması durumunda midede herhangi bir kanama olmuş olma ihtimalinin üzerinde durulmasını gösterebiliriz.

Bazı durumlarda bebeğin kusması normal olarak kabul edilmekte ve bu kusmalar semptom olarak görülmeyip altında herhangi bir hastalık aranmamaktadır. Normal olarak kabul edilen kusmalar bebeğin zorlanmadan kusması durumu olarak algılanabilir. Bu durum özellikle yeni doğan bebeklerde % 30 – % 40 gibi azımsanmayacak bir oranda gözlenmektedir. Yeni doğan bebeklerde normal kusma bebek 3 veya 4 aylık olduğunda % 50 – % 70 gibi oranlarda görülmeye başlanmaktadır. Normal kusma olarak adlandırılan durum bebek altıncı ayına girdikten sonra ise azalmaya başlayacaktır.

Bebeğin kusması onda herhangi bir güç kaybına neden olmadıysa, kusma kanlı gerçekleşmediyse, bebekte kanlı ishal durumu mevcut değilse, kusmaya bağlı olarak dalgınlık görülmüyorsa, bebekte yüksek ateşi yoksa kustuktan sonra kesinlikle 1 veya 2 saat besleme yapılmamalıdır. Bu süre içerisinde bebeğin beslenmemesi midesinin dinlenmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca bebeğin kusmasından sonra sıvı kaybının önüne geçmek için su içmesini sağlamak yanlış bir davranış olacaktır. Kalorisi olmayan suyun kustuktan sonra bebeğe verilmesi kusmanın daha da artmasına neden olacaktır. Normal kusmadan sonra 1 – 2 saat midesinin dinlendirilmesi için beslenmeyen bebek eğer anne sütü alan bir bebekse anne sütü verilmelidir. Fakat verilen anne sütü miktarı mutlaka normalden daha az olmalıdır. Kustuktan sonra midesi dinlendirilen bebek anne sütüyle beslenmeyecek kadar büyükse evde olan imkanlar dahilinde kalorisi olan sıvı gıdaları tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir