Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Nasıl Oluşur Nasıl anlaşılır

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Nasıl Oluşur Nasıl anlaşılır ?

     Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sıfır-üç yaş arasındaki bebeklerin %80’i  orta kulak iltihabını en az iki defa geçirmiştir. Tüm çocuklarda en sık görülen enfeksiyon ve aynı zamanda da en fazla antibiyotik kullanımına sebep olan rahatsızlıktır. Orta kulak iltihabının en sık görüldüğü yaş grubu 6 ay ile bir yaş arasıdır. Bu yaş grubunda %40 gibi bir oranda görülmektedir. Bir ile iki yaş arasında bu oran %25’e geriler. Çocuğun büyümesine doğru orantılı olarak enfeksiyonun görülme oranı da düşmektedir.

     Genel olarak, nezle gibi viral üst solunum yolları enfeksiyonlarının sonrasında oluşmaktadır. Nezle virüsü östaki borusunun fonksiyonunu bozarak, östaki borusunun zorlanması ve tıkanmasına sebep olur. Bu süreci takiben, tıkanmış olan östaki borusu sebebiyle hava alamayan kulakta sıkışan sıvıda çoğalan virüs veya bakteriler orta kulak iltihabına neden olmaktadır. Bu sebeple basit bir rahatsızlık olarak görülen nezleye özelliklerle bebekler de çok dikkat edilmesi gerekir ve mutlaka konunun uzmanları tarafından tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Nedenleri

Orta kulak iltihabına neden olan birkaç öne çıkmış faktör vardır, bu faktörler şunlardır;

  • Emzik kullanan bebekler,
  • Sigara dumanına maruz kalan bebekler
  • Annenin hamileliği sırasında sigara tüketmiş olması
  • Yeterli anne sütü alamamış bebekler (en az altı ay),
  • Besinlere karşı alerjik tepkiler

Bu faktörlerin bir yada birkaçının, orta kulak iltihabının görülme riskini yükselttiği tespit edilmiştir.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri

     Ani kulak ağrısı ile uykudan uyanma, bazı durumlarda kulaktan gelen kanlı veya iltihaplı akıntı, ateş, bazen ishal ya da kusma, bebeğin kulağına dokunmamaya çalışması veya dokundurmaması belirtileri genellikle orta kulak iltihabını işaret eder, bu belirtilerin görüldüğü durumlarda mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir